Bütün kış boyunca evlerimizde kullandığımız battaniyeler, tenimizle en sık temas eden tekstil ürünleridir. Yorgansız bir kış geçmesi mümkün olmadığı için yılın en az beş ayı aynı yorganı kullanırız. Peki bu bizi ısıtan evimizin ayrılmaz parçası olan yün yorganlarımızın temizliğine e kadar önem veriyoruz?

Emin Ellerde Doğru Temizlik

Yüzümüzün, vücudumuzun, ağzımızın sık sık değdiği yorganlarımızın nerelerde ve hangi şartlarda temizlendiğini bilmemiz gerekiyor. Yorgan yıkama makinesi ile yıkanmadığı sürece gözle görünür lekeler çıkabilir ancak olması gereken hijyen mümkün olamayacağı için sağlık açısından doğru değildir. Maalesef ki birçok halı yıkama firması battaniye ve yorganları halı gibi, hatta halı yıkanan yerlerde yere sererek, soğuk su ile yıkama işlemini gerçekleştiriyor. Ankara yorgan yıkama firmamız ile ürünleriniz emin ellerde doğru temizliğe kavuşur.

Yorganlar Nasıl Yıkanır?

Öncelikle ılık suda bekletilip kirleri yumuşatılır. Varsa lekelere özel leke çıkarıcılar ile işlem uygulanır ve lekeden arındırılır. Ana yıkama işleminde ise yorganın cinsine göre uygun program seçildikten ve uygun deterjan kullanılarak yaklaşık 150 lt. suyu içine alan endüstriyel makinelerde 45 dakika yıkanır. Yumuşatıcıyı da aldıktan sonra durulma işlemiş başlar. Durulama köpük ve deterjan kalıntısı kalmaması açısından 25 dakika kadar sürer. Sonrasında sıkma işleminde suyu %90 oranında giden yorganlar kapalı kurutma odalarında kurumaya bırakılır.